ETF (Exchange Traded Funds) sú nízkonákladové investičné fondy obchodované na burzách cenných papierov. Ide vlastne o akcie vydávané spoločnosťou, ktorej jedinou činnosťou je investovať všetky prostriedky do akcií, dlhopisov, alebo iných finančných inštrumentov, a to podľa presne predpísaného “receptu” = takzvaného indexu, ktorý daný fond kopíruje.

I keď to znie komplikovane, v skutočnosti to z nich robí jedny z najužitočnejších investičných produktov dostupných aj pre bežných smrteľníkov bez ekonomického vzdelania. Ak máte aktívny 2. dôchodkový pilier, je dokonca možné, že prostredníctvom ETF už investujete – bez toho aby ste o tom čo i len vedeli.

Výhodou ETF je, že nákupom čo i len jedného podielu v ETF fonde naraz investujete do širokého spektra spoločností. Napríklad v prípade indexu S&P 500 ide o top 500 Amerických spoločností podľa trhovej kapitalizácie, na prvých priečkach s Apple, Microsoft, Amazon, Facebbok a Google. Takto aj v prípade, že by jedna z týchto spoločností zo dňa na deň úplne skrachovala, vaše riziko je dostatočne diverzifikované na to, aby sa taká udalosť neprejavila poklesom vášho portfólia o viac než pár percent.

Zároveň sa nemusíte zamýšľať nad tým, ktoré akcie akých spoločností si máte kedy kúpiť – tým že pasívne nakupujete akcie celého indexu, vsádzate na to, že akciové trhy ako celok v dlhodobom horizonte idú nahor, a vy sa zveziete s nimi. Analýzy dokonca dokazujú, že táto stratégia z dlhodobého hľadiska prináša až v 90% prípadov vyššie zhodnotenie než aktívne riadenie portfólia investičnými profesionálmi.

Preskúmajte značky článku