Keďže ETF fondy sú cennými papiermi (akciami), nakúpiť sa dajú buď priamo na burze cenných papierov, alebo cez rôznych sprostredkovateľov (banky, finančných “agentov” / predajcov, tretí dôchodkový pilier, či robo-poradcov).

Nákup priamo na burze cenných papierov znie zložito, ale je to oveľa jednoduchšie než sa zdá – a hlavne oveľa lacnejšie ako kupovať ETF cez iných spostredkovateľov. Zvládnete to aj kľudne aj sami, napríklad cez aplikáciu v mobile.

Určite ETF nenakupujte u tých sprostredkovateľov, ktorí si účtujú pravidelný “poplatok za správu portfólia“, ktorý môže byť aj vo výške 1% (a aj viac) ročne z celkového objemu investícií. Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať veľa, už pri zainvestovaných 10 000 EUR si pri výške poplatku 1% od vás každý rok vytiahnu 100 EUR na extra poplatkoch len za to, že ste ETF nakúpili cez nich, a nie priamo na burze.

Pozor tiež na vysoký vstupný alebo výstupný poplatok, ktorý často môže byť aj vo výške v jednotkách percent z investície. ETF sa dajú nakúpiť aj úplne bezpoplatkovo, alebo s malým poplatkom za transakciu rádovo v zlomkoch percent z investície.

Najlacnejší spôsob nákupu ETF je ten najpriamejší – prostredníctvom burzového brokera ktorý vám ponúka prístup priamo na burzy cenných papierov. Za túto službu brokeri účtujú väčšinou len poplatok za každú transakciu (nákup / predaj), a to buď fixný, alebo odvíjajúci sa od výšky transakcie. Čo je však dôležité, platíte len za transakcie – neplatíte už žiadne priebežné poplatky.

Prehľad brokerov dostupných na Slovensku

Interactive Brokers

Interactive Brokers (IB) je jeden z najznámejších brokerov dostupných na Slovensku. Ide o globálneho brokera s veľmi dlhou históriou a predstavuje stávku na istotu aj pre veľmi veľké investície. Pri európskych ETF pri “Tiered” poplatkovej štruktúre platíte 0.050% za transakciu (min. 1,25 EUR, max. 29 EUR). Následne neplatíte už žiadne ďalšie priebežné poplatky za vedenie účtu.

Navyše, IB teraz ponúka špeciálnu akciu, vďaka ktorej vám venuje až 1% peňazí zainvestovaných počas prvého roka (maximálne 1000 USD) vo forme ich akcií. Ak máte záujem túto akciu využiť, vytvorte si konto na IB cez nasledujúci odkaz:

REGISTRÁCIA NA INTERACTIVE BROKERS S BONUSOM 1% (max 1000 USD)

Trading 212

Trading 212 je broker s nulovými poplatkami za transakcie aj vedenie účtu. Radí sa k menším brokerom ktorí vznikli iba v nedávnej minulosti so zameraním na bežných investorov a orientuje sa predovšetkým na používanie z prostredia mobilnej aplikácie.

I keď jeho kredibilita je nižšia ako u Interactive Brokers, používanie ich aplikácie je veľmi jednoduché, a spolu s nulovými poplatkami môže byť dobrou voľbou najmä pre začínajúcich investorov a menšie pravidelné investície.

I tento broker momentálne poskytuje vstupný bonus: pri zaregistrovaní sa cez nasledujúci link môžete získať free share (akciu) až do výšky 100 EUR:

REGISTRÁCIA NA TRADING 212 S BONUSOM AŽ DO 100 EUR

( Referral code: FMA6tKER )