Keďže ETF fondy sú cennými papiermi (akciami), nakúpiť sa dajú buď na burze cenných papierov, alebo cez rôznych sprostredkovateľov (banky, finančných “agentov” / predajcov, tretí dôchodkový pilier, či robo-poradcov).

Nákup priamo na burze cenných papierov znie zložito, ale je to oveľa jednoduchšie než sa zdá – a hlavne oveľa lacnejšie ako kupovať ETF cez iných spostredkovateľov. Zvládnete to aj kľudne aj sami, napríklad cez aplikáciu v mobile, práve keď čakáte na autobus alebo v rade pri pokladni.

Určite ETF nenakupujte tam, kde od vás chcú vstupný poplatok vo výške v jednotkách percent z investície. ETF sa dajú nakúpiť aj úplne bezpoplatkovo, alebo s malým poplatkom za transakciu maximálne v jednotkách EUR (zlomky percent z investície).

Rôzni sprostredkovatelia a predajcovia si tiež radi účtujú pravidelný “poplatok za správu portfólia“, ktorá môže byť aj vo výške 1% (a aj viac) ročne z celkového objemu investícií. Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať veľa, už pri zainvestovaných 10 000 EUR si pri výške poplatku 1% od vás každý rok vytiahnu 100 EUR na extra poplatkoch len za to, že ste ETF nakúpili cez nich, a nie priamo na burze.

Najlacnejší a spôsob nákupu ETF je ten najpriamejší – prostredníctvom burzového brokera ktorý vám ponúka prístup priamo na burzy cenných papierov. Firmy ktoré umožňujú prístup na finančné trhy aj pre bežných investorov sa volajú burzoví brokeri. Za túto službu si od vás väčšinou vezmú nejaký poplatok za každú transakciu, buď fixný, alebo odvíjajúci sa od výšky transakcie. Čo je však dôležité, platíte len za transakcie – neplatíte už žiadne priebežné poplatky za “spravovanie portfólia”.

Prehľad brokerov dostupných na Slovensku

Interactive Brokers

Interactive Brokers (IB) je jeden z najznámejších brokerov dostupných na Slovensku. Ide o globálneho brokera s veľmi dlhou históriou a predstavuje stávku na istotu aj pre veľmi veľké investície. Pri európskych ETF pri “Tiered” poplatkovej štruktúre platíte 0.050% za transakciu (min. 1,25 EUR, max. 29 EUR).

Nevýhodou je poplatok ze neaktivitu – ak máte zainvestovaných menej než 100 000 EUR, IB si od vás vypýta 10 USD mesačne na poplatkoch za transakcie. Ak v mesiaci nevykonáte transakcie za túto sumu, zvyšnú sumu do 10 USD si na konci mesiaca stiahne aj tak.

Našťastie, IB teraz ponúka špeciálnu akciu, vďaka ktorej vám venuje až 1% peňazí zainvestovaných počas prvého roka (maximálne 1000 USD) vo forme ich akcií. Ak máte záujem túto akciu využiť, vytvorte si konto na IB cez nasledujúci odkaz:

REGISTRÁCIA NA INTERACTIVE BROKERS S BONUSOM 1% (max 1000 USD)